Gebeliğin En Önemli Belirtisi Bulantı ve Kusma

Gebelikte neredeyse tüm kadınların başına gelen bulantı ve kusma şikayetleri  1.ve 3 aylarda yoğun görülmesine karşın zaman zaman ilerleyen dönemlerde de sıklıkla görülebilir. Şikayetlerin olduğu dönemlerde her türlü yemek ve koku annenin etkilenmesine neden olur. Buna bağlı olarak en küçük bir koku mide bulantısıyla sonuçlanabilir. Alınabilecek bazı önlemlerle bu gibi sorunların üstesinde gelinebilir.

mide bulantısı

mide bulantısı

KUsma ve bulantı gebeliğin en erlen belirtilerindendir. Anne adaylarının %60-70 görülür. Bulantılar gebeliğin 5. ve 6. haftalarından başlayarak 8. haftalara kadar neredeyse her gün görülebilir. 14. ve 16. haftalarda hafif azalmalarla tamamen yok olur. Tabi bu durum her anne adayında aynı şekilde ilerlemez. Bazen gebeliğin son aylarına kadar devam eden bulantılar ve kusmalar yaşanabilir. Bu durum tamamen anne adayıyla alakalı bir sorundur.

baş dönmesi

baş dönmesi

Kilo Kaybına Yol Açan Bulantı ve Kusmalar

Zaman zaman bulantılar ve kusmalar ileri derecede devam ederek anne adayının kilo kayıplarına kadar giden bir hale dönüşebilir. Bu gibi sorunlar yaşıyorsanız hemen doktora başvurulması gerekir çünkü ilerleyen bulantı ve kusmalar karaciğer ve böbrek yetmezliği sorununa kadar giderek daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir