En İyi Arkadaş Olarak Kitap

Okuma, yalnızca insan ırkı tarafından gerçekleştirilebilen ve önceden alınan karar kitap ya da farklı materyaller üzerine yazılı ya da basılı özel sembollerin duyu organları yoluyla algılanıp beyin tarafından yorumlanarak değerlendirilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Diğer bir tanımlama olarak okuma; gözün satırlar üzerinde sıçraması sonucu sözcük şekillerinin görülmesi ve bunların anlamlarını kavrama ve seslendirmedir.

Kitap

Kitap

Eğitim ve iş yaşamı içinde çoğu zaman bir zorunluluk olmakla birlikte özel yaşam içinde entelektüel bir faaliyet olan kitap okuma, bir yazı sözcükler, cümleler, noktalama işaretleri ve tüm öteki unsurları birlikte görme, algılama ve kavrama süreci içinde bilişsel davranışlar ile psikomotor yetilerin ortaklığında yazınsal sembollerden anlam çıkarma etkinliği olarak değerlendirilmektedir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Gelişimi

Genel olarak okuma tanımlarına bakıldığında okuma faaliyeti tek başına metini seslendirme eyleminden çok daha fazlası olarak beraberinde zihinsel bir emek ve kavrama gerektirdiği söylenebilir. Tüm bu tanımlar ışığında okuyucunun kelimeler ile ifade eden anlamları algılama süreci olmaktadır.

Kitap Oku

Kitap Oku

Dünya geneline bakıldığında ise eğitim ve kültür seviyesi arttıkça kitap okuma alışkanlığının arttığı gözlemlenmektedir. Dünya ve Türkiye çapında bestseller olmuş en beğenilen kitap türleri ve klasik kitapların yer aldığı Arkadaş Kitapevi online satış sitesinde editör tarafında seçilmiş en özel kitaplar arasından da seçim yapmak mümkün olmakta. En seçkin kitap çeşitlerine en uygun koşullarda ulaşmak üzere http://www.arkadas.com.tr ziyaret edilebilir.

2 Yorum
  1. Dursun diyor:

    Kitap yazmakta, okumakta birer sanattır. İnsanın en iyi arkadaşı her zaman kitap olmuştur. En iyi yol göstericisi… Bu yüzden kitap okumanın kimi insanda yeri ayrıyken, kimi insanda çok daha sıradandır. Benim için çok ayrı olduğundan, bir sürü kitap okudum. Çoğu eski kitabı bulmakta zorluk çekiyorum fakat online kitap siteleri sağ olsun hemen buluyorum. Hepsine teşekkürler.

  2. Bülent diyor:

    Eskiden tamamen kitabevlerine bağlıyken, şimdi böyle bir derdimiz yok. İnternet üzerinden istediğim kitaba ulaşabiliyorum. Bunun bana kazandırdığı belli başlı avantajlar var. İşlerimden dolayı kitap almaya vaktim yokken, internet üzerinden alabiliyorum. Fiyat konusunda da güzellik tanındığından, internetten kitap almak benim için müthiş bir önem teşkil ediyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir