Elektriksiz Çalışacak Klimalar Yolda!

Bilim insanları, aşırı ısıyı göndererek suyu elektrik olmadan soğutmuşlardı. Geliştirdikleri bu yeni ve özel optik yüzeyler, bu teknolojiyi iklimlendirme ve soğutmaya uygulamak için atılmış önemli bir adım. Normal bir çatı paneline benziyor, ancak Stanford Üniversitesi’ndeki buluş, bir gün gelecek hayatlarımızın bir parçası olabilecek yenilikçi bir soğutma teknolojisinin geliştirilmesindeki kilometre taşı olabilir.

elektiriksiz klima

elektiriksiz klima

Geleceğin Ekolojik Soğutma Sistemleri

2013 yılından bu yana, elektrik mühendisliği profesörü Shanhui Fan ve ekibi, düşük enerjili iklimlendirme ve soğutmanın geleceği olabilecek yüksek teknoloji ürünü bir ayna benzeri optik yüzey için çalışmalar yapıyor. 2014’te yayınlanan araştırmalar, ilk önce  optik yüzeyin soğutma kabiliyetlerini tek başına göstermişti. Şimdi bu yüzeyleri içeren bir sistemin akan suyu çevredeki havanın altındaki bir sıcaklığa kadar soğutabileceği de ispatlandı. En önemlisi tüm soğutma işlemi elektriksiz yapılabiliyor.

Daha önceki çalışmaları temel alan radikal gökyüzü soğutma projesi, bir sonraki aşamaya geçerek, bir sıvıyı pasif olarak soğutmak için radyasyonlu gökyüzü soğutmasının nasıl kullanılacağına ilişkin yüksek doğrulukta bir teknoloji gösterimi sağlıyor ve bunu yaparken, elektrikten tasarruf etmek için soğutma sistemlerine bağlanıyor.

klima

klima

Şu anda elektriksiz soğutma sistemlerindeki paneller, test tesisindeki geleneksel klima ve soğutma sistemleri ile entegre edildiğinde kaydedilen enerjiyi ölçüyor ve uzmanlar bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda geniş uygulanabilirlik bulacağında iyimser. Araştırmacılar, panellerini, standart klima ve soğutma sistemleri ile kolayca entegre etmeye odaklanmış durumda ve özellikle teknoloji ve veri merkezlerini veri merkezlerini soğutma ihtimalinden büyük heyecan duyuyorlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir