Boya Seçimi Nasıl Yapılır?

Evde ya da başka bir yerde boya yapılırken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir çünkü boya görüntünün güzel olmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Her oda için farklı renkler tercih edilebilir, genelde bu seçimler kişilerin zevkine göre değişiklik gösterir bu yüzden piyasada çok çeşitli renk seçenekleri ve yapıları mevcuttur.

Odaya göre boya seçimi

Burada odadan kasıt odanın boyutudur çünkü geniş ya da küçük odalarda farklı boyalar kullanılarak ışık ayarı yapılabilir, bu sayede ufak bir odaysa daha geniş ve ferah görünür, büyükse boya konusunda fazla sıkıntı yapmanıza gerek kalmaz. Beyaz, bej, fil dişi tonları odayı daha ferah gösterecektir. Eğer dar bir odaya sahipseniz ya da çok karanlıksa koyu renk boyalar tercih etmeyin ki daha kasvetli bir görünüm oluşmasın, ufak renk hileleri ile ortama farklı bir hava katabilirsiniz.

Çocuk odası boya seçimi

Çocukların kendilerine ait bir havası vardır, bunu odalarında da yansıtırlar. Kendi zevklerine uygun tonlar kullanabilirsiniz, bu yüzden ilk önce ona danışabilirsiniz. Fakat pastel ve açık tonlar çocuk odası boya seçiminde ilk sırada yer almalıdır, koyu renkleri kimse çocuğunun odasında kullanmak istemez, ferahlık tercih edilecektir.

Dış cephe boya seçimi

Boya seçimi sadece binanın içi için geçerli değildir, binanın dış cephe boyası da oldukça önemlidir, özellikle renk dışarıda fazla dikkat çekecek ve düzeni bozacak şekilde olmamalıdır. Çevresel faktörlere dayanıklı bir boya seçilmelidir yoksa yağmur, kar boyayı çok çabuk yıpratacak ve uzun ömürlü omasını engelleyecektir, dış cephe soyulmaya başlayacak dışarıya kötü bir görüntü yansıtacaktır.

Saten boya

Saten boya son zamanlarda en çok tercih edilen boya türüdür, eskiden daha mat boyalar kullanılırdı hatta boyaların içine daha parlak görünmesi amacıyla sim katılırdı fakat bunun yerine artık saten boya kullanılmaya başlandı, bu boya duvarların daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır.

Ancak uygulanmadan önce altının pürüzsüz olduğuna çok dikkat edin yoksa tüm pürüzleri ortaya çıkarır. Saten boyanın en sevilen özelliği temizliği çok kolaydır, bu yüzden mutfaklarda çok tercih edilir. Saten boya yerine yumuşak parlak boya da kullanabilirsiniz, oda saten ve mat karışımıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir