Çilek Gübreleme

Çilek sıcak havaları seven bir meyve olması nedeniyle en çok Akdeniz Bölgesinde görülse de; havaların sıcak olduğu ve kış aylarında yağış alan Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesinde görülmektedir. Çilek kökü dikildiği zaman bir kökten yaklaşık olarak 1 kilo çilek elde edersiniz. 1 dönüm toprağa ise 5 bin kök fide dikildiği düşünülürse 1 dönüm tarladan yaklaşık 5 ton çilek elde edilebilir. Durum böyle olduğunda çilek gübreleme konusunda alanının en uzman firmaları ile çalışmanız gerekmektedir.

Çilek İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yaz aylarında dikilen çilek ilk 15 gün günde 3 kez sulanmalıdır. Can suyu denilen suyunu yeteri kadar alan çilek daha sonrasında çok fazla sulanamamalıdır ki mantar veya sarılık gibi herhangi bir sorunla karşılaşılmasın. Çilek üretimi yapacak olan kişilerin sulama konusuna dikkat etmeleri elzemdir.

Bunun dışında çilek hafif asitli toprakları sever ve en iyi verimi bu karakterdeki topraklar da verir. Toprağın ph değerinin 5.7 ile 6.0 arasında olması verim kalitesinin en yüksek olmasını sağlamaktadır. Fakat 5.0 ile 7.0 ph değerleri arasında da verim kalitesi yüksektir. Uygun bir gübreleme işlemi sayesinde kaliteyi verimi artırmak oldukça kolaydır. Kaliteli çilek gübresi bu süreçte en önemli tarımsal etkinliktir.

Çilek Gübresinin Özellikleri

Çilek gübreleme işi oldukça önemlidir. Şöyle ki; gübrenin içerisine girecek olan azot, fosfor, potasyum, çinko, bakır, magnezyum ve kalsiyum değerlerinin en iyi şekilde ziraat mühendisleri ve uzmanlar tarafından hazırlanması üretimi % 50’ye kadar arttırabilir. Kaliteli ve son derece etkili olan gübrelerin kullanım talimatı önemlidir.

Çilek kökünün dikiminden önce toprağın en uygun şekilde gübrelenmesi birim alandan alacağınız çilek miktarını ve dolayısı ile veriminizi arttırmaktadır. Gübreleme işinde alanının en iyisi olan işini gerçekten benimseyen ve toprağa değer veren firmalar ile çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Gübreleme konusunda alanının de kendini geliştirmiş, profesyonel personeller ile çalışan ve işinizi benimseyen yaptığınız işe en az sizin kadar değer veren bir firma ile çalışmanız yüksek verim almanızı sağlar. En yüksek hizmet kalitesini https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/cilek sitesi üzerinden alabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir