Buzdolabının Düzenlerken Nelere Dikkat Etmeli?

Her evinin demirbaş ürünlerinden olan buzdolabı düzenlemesi çok önemli bir konudur. Aradığınızı daha rahat bir şekilde bulmak, işlerinizi daha çabuk halledebilmek ve yiyecekleriniz de uzun süre taze tutmak için buzdolabını düzenlemenin bazı püf noktalarını bilmeniz şarttır. Dolayısıyla bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza buzdolabınızın düzenlerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini kısaca anlattık. Eğer isterseniz okuyup bilgilerden yararlanabilirsiniz

Buzdolabı düzeni

Buzdolabı düzeni

Buzdolabı Düzeninin Önemi

Buzdolabı hususunda en önemli konulardan bir tanesi de dolabın derecesini doğru ayarlamaktır. 1 santigrat ile 4 santigrat arasında tutmanız gerekir. Bu derecelerde yiyecekleriniz daha uzun süre saklanır. Bir başka tavsiyemiz ise sıcak yiyecekleri buzdolabına koymamanızdır. Bu hareket nedeniyle buzdolabı derecesi artar ve gıda zehirlenmeleri ile yemekleriniz bozulabilir.

Yiyeceklerinizi saklama konusuna da dikkat etmeniz şarttır. Pişmiş bir yiyecek saklacaksınız iyice kaplamalısınız. Çiğ et ya da balık gibi besinleri hava almayan şekilde kaplara koymalısınız. Buzdolabının üst raflarına pişirmenize gerek olmayan besinleri koyabilirsiniz. Orta ve alt raflara ise daha çok kahvaltılık ürünleri, süt, peynir, yoğurt ve tereyağı gibi besinleri yerleştirebilirsiniz.

Buzdolabı

Buzdolabı

Buzdolabının çekmece kısmına yeşillik, sebze ve meyveler yerleştirilmelidir. Buzdolabının kapısında bulunan raflara reçel, meyve suyu gibi yiyecekleri koyabilirsiniz. Unutmayın ki bu kısım en çok ısı değişikliğine maruz kalan kısımdır. Bu yüzden içinde koruyucu madde olan gıdalar burada tutulmalıdır. Buzluk kısmında ise çiğ et ve balık saklayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir