40. Ölüm Yıldönümünde Oğuz Atay

Sadece 43 yaşında yaşama veda eden bir ustaya bazen saygı niteliğinde bile olabilse yeni nesillere aktarmak adına, özellikle yıldönümlerinde anlatmak gerekiyor.

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden birisi hiç şüphe yok ki Oğuz Atay olup 13 Aralık kendisinin ölüm yıldönümüdür. Biz bu yazıda tanımayanlara kısa kısa onu anlatmaya çalışacağız.

oğuz atay kimdir

oğuz atay kimdir

Kimdir Oğuz ATAY?

Yeni nesil yani bugün 18 yaş ve biraz üzeri olan bir nesil ona efsane dizi Poyraz Karayel’de Poyraz Karakterinin Albayım karakteri ile denk gelmiştir ama bizzat adı geçmez.

Oysa Albayım denilen Hüsamettin karakteri Oğuz Atay’ın ikinci romanı olan bugün sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli romanlarından sayılan Tehlikeli Oyunlar romanının baş karakterlerindendir.

Olric ifadesi ise günümüzde sosyal medyada bilinçli ya da bilinçsiz kullanılan metaforlar arasında yer alır ki aslında yazarın en bilinen ve bugün kült haline gelen Tutunamayanlar isimli romanında ki iç sestir.

Oğuz Atay normalde Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesini  bitiren Topografya isimli bir ders kitabı da bulunan bir inşaat mühendisidir ve yaşamında kazancını çoğunlukla öğretim görevlisi yaparak kazanmıştır ama  36 yaşında başladığı yazarlığı onu başka bir biçimde tanımamıza neden olmuştur.

oğuz atay

oğuz atay

Ülkemizin aydınlarına ciddi eleştireler de yapan yazar kendi açmazlarını ciddi biçimde eserlerine yansıtmış durumdadır.

Biz bu yazıya onun çok bilinen bazı dizeleri ile veda edelim.

“ Cam kırıklıkları gibi bazen kelimeler ağzına dolar insanın, sussan acıtır, konuşsan kanatır”

“ Hayatım ciddiye alınmasını istediğim bir oyundu”

Anısı önünde saygıyla.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir