Uykusuzluk Kilo Aldırıyor!

Tam bir gece kuşuysanız, aşırı şekilde kilo almanız an meselesi! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, uykusuz geçirilen her gece, ertesi gün fazla kalori alınmasına neden oluyor.

Sınavlar yüzünden sabahlamak, film izlemek, stalk yapmak, sosyal ağların birinden çıkıp diğerine girmek derken, sabaha kadar gözüne uyku girmeyenlerdenseniz, fit vücudunuzu kısa sürede kaybedebilirsiniz. Gece az uyku uyumak, ertesi gün dünyaları yiyebilecek kadar açlık hissi ile karşılamaya neden oluyor. Yapılan araştırmalar uykusuz geçirilen gecenin ardından, 300 kalori fazla tüketimin gerçekleştiğini gösteriyor.

uykusuzluk sorunu

uykusuzluk sorunu

Uyanık Kalmak Ekstra Kalori Yaktırmıyor!

Bugüne kadar fazla uykunun kilo aldırdığı söylenmişti. Bu söylentiden dolayı gözüne uyku girmeyen, uyku saatini giderek kısaltanlar boşuna çabalamış görünüyor. Uykusuzluk kilo almaya sebebiyet verebiliyor, ama fazla uyumanın böyle bir etkisi olduğu henüz tam olarak kanıtlanmış durumda değil. Sağlıklı bir yaşam için elbette ideal olan kişinin yaşına ve duruma göre uygun uyku saatine dikkat etmesi. 6 saatten az ve 8 saatten fazla uyku yetişkin bireyler için sağlık olmayacaktır.

Uykuya karşı direnerek kendinizi yorgun düşürmek yerine, biyolojik saatinize göre hareket etmeye özen gösterin. Akşam 11’de yatakta olup, 7’de yataktan çıkmak çok da zor olmayacaktır. Tabi yatağa telefon ya da tabletinizle girmediğiniz müddetçe. Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak ve gün içerisinde sağlıklı besinler tüketmek zaten zaman içerisinde ideal kilonuza erişmenize izin verecektir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir