Normal Doğum Ne Anlama Geliyor?

Gebeliğin tamamlanması ile doğuma hazırlanan vücudun, normal etkenler ile doğumu gerçekleştirmesine normal doğum tanısı konur. Normal doğum anne ve bebeğin sağlığı için en doğru yöntem olmakla birlikte, vücudun en doğru kabul ettiği doğum yöntemi olmasından dolayı, doğum sonrası en çabuk toparlanılan yöntemdir. Normal doğum, sezaryene göre doğum sonrası daha az acı ve sancı hissettirir.

Neden Normal Doğum Önerilir?

Normal doğum yapan bir kadının vücudu, sezaryen yöntemi ile doğum yapana göre daha çabuk toparlanıp eski sağlığına kavuşur. Doğanın insan üzerinde hissettirdiği devamlılık yasasına göre eğer anatomik bir sorun yok ise normal doğum en doğru karardır.

normal doğum

normal doğum

Buna karşın bir çok kadın özellikle ilk doğumlarında buna çekince ile bakar. Normal doğumlarda çatının açılma süresi biraz uzun sürdüğünden ve bazen suni sancı uygulamak gerektiğinden, kadınların korkuları artabilir. Oysa normal doğumun faydaları, kadınların normal doğum yapma üzerine kurulmuş yapıları dolayısı ile belli kolaylıklar getirir.

Normal doğumun faydaları sadece doktorun belirlediği normal doğum şekline aykırı pozisyonlarda, anne ve bebek sağlığını tehdit edecek koşullarda bahsedilebilir bir durum olmaktan çıkar. Eğer bebeğin geliş pozisyonu uygun, anne normal doğum yapabilecek açılma ve vücut yapısına sahip ise normal doğum en sağlıklı olan doğum şekli olarak, ilk sırada görülmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir