Gebelikte Alınacak Doğru Vitaminler

Anne adayları, hamilelikleri boyunca düzenli beslenme ve dengeli oranda vitamin desteği almalıdır. Vitamin takviyelerinin mutlaka dozları, hekimler tarafından belirlenmelidir. Gebelikte doğru vitamin alımı ile bebek sağlığını koruduğunuz gibi kendi sağlığınızı da dengede tutarsınız.

gebelik vitamin

gebelik vitamin

Gebelikte Vitamin Desteği

Demir eksikliği annede hamilelik süresi boyunca görülen önemli açıklardandır. Dengeli şekilde alınması gerekir. B vitamini alımı da aynı şekilde gerekli oranda anneye verilmeli. B vitamini fazlalığı ise yürüme bozuklukları ya da çoğul gebelik durumlarına neden olabilir.

gebelikte vitamin kullanımı

gebelikte vitamin kullanımı

Anne adayları gebelik süresi boyunca vitamin desteğinin yanı sıra bakliyat ve protein alımını yeterli oranda yapmalıdır. Kırmızı et tüketimi artırılmalı ve balık da aynı şekilde sofradan eksik edilmemeli. Kansızlığa neden olan çay ve kahve tüketimini kesinlikle azaltmanız gerekir.

vitamin kullanımı

vitamin kullanımı

Gıdaların doğru şekilde alınması ve aşırı derecede hamur işlerinden de uzak durulması gerekir. Gebelikte kuru yemişler ise önemli olup, belirli miktarda her gün alınması gerekir. E vitamini anne için önemli bir kaynaktır. Düzenli aralıklarla bebek ve anne sağlığına bakan doktorlar, anne adayında hangi vitamine gerek duyduğunu gerekli testler ile saptar ve dozlarını ayarlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir