Daha Sıkı Kalçalar İçin Doğru Squat Yapmanın Altın Kuralları

Bölgesel olarak sıkılaşmak, zayıflamak ya da incelmek en problemli konulardan birisidir. En çok üstüne düştüğümüz bölgemiz ise kalçalar ve bacaklarımız. Bu alan çok hızlı bir şekilde değişime uğramadığı için düzenli çalışma ile de kalıcı olarak değişiklikler elde edebiliyoruz. Bu bölgeyi toparlamak isteyenler için en uygun egzersiz ise squat yani çömelmedir.

spor

spor

Squat Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Squat önce arka bacaklar ile kalçamızdaki kası aktif olarak bel, karın ve sırt kaslarını aktif bir şekilde çalıştırır bu sebeple doğru squat yapmak önemlidir. Topukları omuz genişliğinde açmalı ve ayak parmaklarını otuz derece kadar dışarı bakacak hale getirmeliyyiz. Boynumuza ise bedenimizin yükünü bindirmememiz çok önemli.

Ağırlıkla çalışıldığında bilekler asla bükülmeden dik bir pozisyonda durulmalıdır. Derin nefes alındıktan sonra da dizleri bükmeden bir koltuğa oturup kalıyormuşcasına çökmeli ve nefesimizi geri verirken tekrar aynı pozisyona gelmeliyiz.

squat

squat

Başımız her zaman için dik durmalı ve tavana doğru bakmalıyız. Dizlerin sakatlanmaması adına da çömelme pozisyonunda dışarıya doğru ilerlememiz gerekir. Diz kapakları birbirinden uzakta durmalı, bunu asla unutmayalım. Hareket ilk defa yapılacak ise ağırlıksız olarak çalışmata fayda var. İlerleyen dönemlerde ağırlıkla hareketi daha etkili hale getirebilirsiniz. Kalçayı ise diz seviyesine kadar getirip sonra dik pozisyona dikkatlice dönülmelidir. Her gün dozunu biraz daha arttırarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir