Yaz Sıcağında Nem Artışına Dikkat

Yükselen hava sıcaklıkları sonrasında nem de belli oranda yükselerek özellikle nefes almayı zorlaştırıcı etkiye de sebep oluyor. Özellikle çocukların ve yaşlıların bu havalara dikkat etmesi gerekiyor. Nem ve artan sıcaklık ile birlikte ise aşırı terleme yaşanarak su kaybı da gözlemleniyor. Su kaybının yerine konmaması durumunda halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk hissi, iştah kaybı ve daha birçok sağlığı etkileyen durumlar yaşanabilirken aynı zamanda dikkat kaybı ve konsantrasyonda zayıflama yaşanarak baş dönmeleri de görülebiliyor. Peki, artan nem ve sıcaklıklardan neler yapılmalıdır?

sıcak hava

sıcak hava

Nem ve Sıcaklık Artışında Neler Yapılmalıdır?

Artan nem ve sıcaklık ile birlikte mümkün ise saat 10.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkılmaması öneriliyor. Hastalar, çocuklar ve yaşlıların evde bulunmaları oldukça önemlidir. Klima kullanımında ne azaltıcı ve hava temizleme özelliğine sahip olan ürün kullanımına yer verilmesi öneriliyor. Bunun yanı sıra günlük hayat içinde giyime de gereken önem verilerek dar stilden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekir.

su içmek

su içmek

Yemeklerde daha hafif yiyecek ve içeceklere yer vermek, asitli, alkollü ve kafeinli içeceklerden uzak durulması da su kaybı için önemlidir. Günlük 3,5 litre suyun mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Terle atılan suyun geri kazanılması ile yaşanabilecek olan sağlık sorunlarının da önüne geçilebilir. Spor aktivitenizi mümkün olduğu kadar sabah ya da akşam saatlerinde gerçekleştirmeniz tavsiye ediliyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir