Sivrisineklere Karşı Doğal Bitkiler

Coğrafi konumu ile yeryüzünün güney yarım küresinde olan ülkemizde yaz mevsimi çok sıcak geçiyor. Aşırı sıcaklıkları ile tropikal iklim özelliklerinde seyiren hava atmosferinde, kendilerine uygun şartları bulan sivrisinekler ortaya çıkıyor. Çok küçük olan ve bazen ısırana kadar varlığından bile haberimizin olmadığı bu sivrisinekler gerçektende çok rahatsız edici. Isırılan yerlerde kırmızı kabarcıklar oluşuyor ve bunlar aşırı yoğunlukta kaşınıyorlar. Eczanelerde bulunan çeşitli ilaçlarla bu ısırıkların tedavisi yapılabiliyor. Bazı kimyasal ürünler ile bu sinekleri yok etmek te mümkün.

Bazı doğal bitkilerin sivrisinekleri uzak tuttuğunu biliyor muydunuz?

fesleğen

fesleğen

Fesleğen

Yumuşak ve yeşil yaprakları olan fesleğen yenebiliyor ve yemeklerde kullanılabiliyor. Sivrisineklerin hiç hoşlanmadığı bu bitkiyi, küçük bir saksıda, odanızın içinde bulundurabilirsiniz.

soğan

soğan

Sarımsak, Soğan Ve Yeşilsoğan

Sarımsak, soğan ve yeşilsoğan yoğun kokuları sayesinde sivrisinekleri uzak tutuyor. Mesela pencere önlerinde bulundurulabilirler. Çok sayıda sivrisinek varsa, bunları derinize sürebilirsiniz. İşe yarayacaktır.

lavanta

lavanta

Lavanta

Çok güçlü kokusu olan lavantayı sivrisineklere karşı kullanabilirsiniz. Taze olması gerekmiyor. Kurutarak küçük filelere katıp, kapıya ve pencerelere asabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir