Sıcak Havalarda Beslenmeye Dikkat!

Yaz aylarında beslenme kış aylarına göre daha hafif oluyor. Ancak özellikle aşırı sıcaklarda beslenme daha çok önem kazanıyor. Peki, yaz aylarının en sıcak zamanlarını yaşadığımız şu günlerde nasıl beslenmemiz gerekiyor?

meyve sebze

meyve sebze

Bol Meyve ve Sebze

Aşırı sıcaklarda ana yemek ağırlıklı değil de meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Sıcaklıkla beraber artan nem vücudun metabolizmasının dengesini bozuyor. Metabolizma da bu sıcağa ayak uydurmak için vücuttaki suyu kullanıyor. Bol sulu yaz meyveleri ise metabolizmanın imdadına yetişiyor. Uzmanlar hem vitamin hem de mineraller açısından zengin olan karpuz ve kavun gibi yaz meyvelerinin bol bol tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

kızartma

kızartma

Kızartmalara Güle Güle

Kızartma normal zamanda da tüketilmesi çok uygun bulunmayan bir yemek çeşidi. Ancak özellikle yaz aylarında asla önerilmiyor. Tansiyon, şeker ve kalp hastalarının düşmanı olan kızartma yaz aylarında baş ağrısı, halsizlik ve mide bulantısı gibi belirtilere yol açabiliyor.

salata

salata

Salatalar Olmazsa Olmaz

Yaz aylarında ana yemekleriniz mutlaka sebze ve salatalardan oluşmalı. Mevsim yeşillikleri ile hazırlanan salatalar hem sağlıklı hem de hafif bir yiyecek olarak yaz aylarında kesinlikle sofralarda bulunmalı.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir