Ayak Bakımı

Vücudun en temel organların birisi şüphesiz ki ayaklardır. Ayaklar gün içerinden sürekli ayakkabıların içerisinde kalır.  Ayaklarda bu şekilde bakteriler üreyebilir ve çeşitli hastalıklar oluşabilir. Ayaklarda sıkça rastlanılan hastalıklar genellikle bakteri üremesiyle oluşur. Ayaklarda en çok rastlanan hastalıklardan birisi mantar olarak bilinir. Nasır oluşması da sıklıklar rastlanan ayak problemleri arasında yer alır.

el ve ayak bakımı

el ve ayak bakımı

Hastalıkları önleyebilmek için ayak bakımı önemlidir. Sağlıklı ve yumuşak ayaklara sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken konular vardır. Ayakların raht edebilmesi için seçilecek ayakkabıların en az yarım numara büyük olması önerilir. Ayaklar gün boyunca ayakkabı içerisinde şişeceğinden, hareket ederken parmakların rahat etmesi açısından rahat ayakkabı seçimi önemlidir.

ayak kokusu

ayak 

Ayak bakımı, düzenli olarak yapıldığı taktirde olumlu sonuç elde edilir. Bu konuda çeşitli ayak bakım kremleri mevcuttur. Ayak bakımını ayakları ovarak yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle mantar oluşumunu engellemek için ayaklara iyi bakılması gerekir. Mantar ayakların kötü görünmesine neden olur. Genellikle ayakların nemli bırakılmasının mantar olma ihtimalini arttıracağı söylenir.

ayak bakımı

ayak bakımı

Ayakların, ayakkabıdan çıktıktan sonra yıkanması gerekir. Yıkanan ayakların kremlerle yumuşatılması gerekir. Ayak bakım ürünleri eczanelerden temin edilebilir. Ayak bakım ürünleri kullanmak istemeyenler doğal yöntemlerle de ayak şişliklerine çözüm bulabilirler. Ayak şişmeleri ve ağrıları için ılık su önerilir. Suya tuz ilave edilerek bir süre ayakların bekletilmesinin ayak ağrılarını rahatlatacağı söylenir. Bu uygulamalarla ayaklar güzel görünebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir