Amerika’da Taksicilik Yapmak

Son birkaç yıldır ülkemizdeki pek çok genç, Amerika’ya gitmenin yollarını arıyor, Amerika hayalleri kuruyor. ABD, dünyanın en büyük ekonomisi ve aynı zamanda en refah ekonomiler arasında. Ülkede kişi başına düşen ortalama gelir 62 bin dolar. Yani sıradan bir Amerikalı yılda ortalama 62 bin dolar kazanıyor. Sıradan bir Türkiye vatandaşının yıllık geliri ise ortalama 7 bin dolar civarında. ABD’ye giden pek çok genç, garsonluk, bulaşık yıkama ve taksicilik gibi işler yapıyor, peki bu işler ne kadar kazandırıyor, ABD’de taksici olmaya karar veren bir Türk genci ne kadar para kazanır?

Taksi Kiralama Aşaması

NYC’de 8 saat çalışma için kiralanacak bir taksinin haftalık ücreti 900 dolardır. Yani 900 dolar ödeyerek haftada 5 gün günde 8 saat taksiyi kiralama hakkı ediniyorsunuz. Taksi plakası kiralamak için taksi şirketlerine başvurmalısınız.

Amerika’da Madalyon (plaka) Fiyatları

Amerika’da taksi plakası ya da oradaki adıyla madalyonlar çok pahalı ve genelde bu işe zengin iş adamları giriyor. 1 milyon dolar ödenerek satın alınan bir taksi plakası senede $60,000 ila $70,000 arası para kazandırıyor. Biliyorsunuz, ABD’de faizler çok düşüktür, bugün 1 milyon dolarınızı bir hazine bonosuna yatırdığınızda size sadece yılda 13 bin dolar ödenir, yani parayla para kazanmak çok zordur. Fakat 1 milyon dolarını taksi plakasına yatıranlar senede 60 bin dolar ila 70 bin dolar arasında bir gelir elde edebiliyorlar. Haliyle bu Amerika’da 1 milyon dolar yatırımla elde edilebilecek çok yüksek bir getiri.

Madolyon Kiraladıktan Sonra

Madolyon kiraladıktan sonra 40 saat çalışmak için hazırsınız demektir. Madalyon ücretleri genellikle peşin ödenmektedir. Yani 40 saat boyunca taksiyi çalıştırmak karşılığında sözleşme imzalar ve 900 dolar ödersiniz, bu parayı geri alma hakkınız yoktur.

Çalıştığınız her bir saat başına madalyon sahibi şirkete 22,5 dolar ödeme yapmanız gerekmektedir.

Buna benzin giderleri dahil edildiğinde kara geçmeniz için saatte 25 dolardan daha fazla para kazanmak zorundasınız.

NYC’de taksi şoförlüğü yapanlarla konuştuğumuzda çoğunun saat başına 43,75 dolar kazandıklarını görüyoruz.

Özel günlerde saatlik kazançları 78,40 dolara kadar çıkabiliyor.

Taksi Mile Ücreti Ne Kadar?

Amerika’da uzunluk birimi olarak mile kullanılmaktadır, Türkiye’de mil olarak telaffuz edilir. 1 mil, 1,64 kilometre uzunluğa denktir. NYC’de taksiler mil başına 2,5 dolar şarj etmektedir. Yani 10 mil (16km) yol için açılış ücreti hariç 25 dolar ödenmektedir, taksi açılış ücreti 2,5 dolardır. NYC pahalı bir şehir olduğu için, başka eyalet ve şehirlerde genel olarak mil başına ücret 2 dolara kadar düşebiliyor.

Amerika’da Taksicilik Yaparak Ne Kadar Para Kazanırım?

NYC’de taksiciler açılış ücreti ve bahşişler hariç günde en az $ 350 dolar para toplamaktadır, bu da saat başına $ 43,75’e denk gelir. Saat başı madalyon maliyeti ve benzinle beraber ortalama saatlik maliyet $ 24,50’dir. Bu da taksicinin bir saat çalışma ücretinin ortalama $ 19,25 olduğunu gösterir. NYC’de taksi şoförleri her bir müşteri için taksi firmasından $ 1,00 , ayrıca açılış ücretinden de müşteri başına $ 2,50 almaktadır. Bunun dışında müşteri başına bahşiş ortalamalarının da $ 3,00 olduğunu söylüyorlar. NYC’de taksiciler 8 saatlik mesailerinde en az 16 müşteriyi arabalarına almaktadırlar. Müşteri başına ekstra $ 6,00 kazandıklarını göz önünde bulundurursanız, saat başına ekstra $ 12,00 kazandıklarını görürsünüz. Bunları az önce bahsettiğimiz saat ücretine eklerseniz bir saatlik çalışmaları karşılığında $ 31,25 kazandıklarını görürsünüz. Tabi ki bu rakam net değil

Amerika’da maaş hesaplama sitelerine girip incelediğimizde, saatlik $ 31,25 için haftalık net kazanç $ 954’e denk geliyor. Bu da ayda yaklaşık $ 4000 demek.

Özel aylarda ve günlerde bu kazancın $ 8000’a kadar çıktığı dahi söylenmektedir.

Başka Eyaletlerde Taksicilik Yaparak Ne Kadar Kazanırım?

ABD’de farklı eyaletlerde daha düşük kazançlar ve kiralar görebilirsiniz. Madalyon ücretlerinin $ 300,000 olduğu eyaletlerde mil başına ücret de $ 1,90 veya $2,00 olabiliyor. Bu eyaletlerde taksicilerin net kazancı saatlik $16,50’ye kadar düşebilmekte.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir